Rehberlik

Özgüven Nedir? Nasıl Kazanılır? Başarı için Özgüven.

Özgüven (Öz güven) nedir ve nasıl kazanılır?

Türk Dil Kurumu Sözlüğünde  ‘başarmak’ sözcüğünün karşılığı:  ‘Bir işi istenilen bir biçimde bitirmek, muvaffak olmak’ . Evet en büyük kaygımız bu aslında; okulda, işte, sosyal ilişkilerde başarılı olmak. Şu an bu yazıyı okumanızdaki en büyük motivasyon da başarıyı yakalamak olmalı.

Başarılı olmanın en önemli şartlarından biri de motivasyondur. Motivasyonun var olabilmesi için de olmazsa olmaz en önemli kaynak öz güvendir.

Bu yazıda sizinle ‘Özgüven nedir?’ , ‘Özgüven nasıl kazanılır?’ sorulanırın cevaplarını bulmaya çalışacağız.

Öncelikle öz güveni tanımlamakla başlayalım. Özgüven; insanın kendisiyle barışık olmasını, kendine güvenmesini, başarabileceğine olan inancını ifade eder. Bir insanın sosyal ilişkilerinden tutun, çalışma hayatında, öğrencilik hayatında yaşadığı birçok olumsuzluğun temel sebebini araştırdığımızda karşımıza özgüven sorunu çıkar.

Özgüven sorunu yaşayan insanlar genellikle; sorumluluk ve risk almaktan kaçma, bahane üretme, başarısızlığı kabul etme gibi özellikler gösterirler. Çoğunlukla yıkıcı bir tutum içerisinde olurlar. Başkaları ile ilişkilerinde anlaşılmadıklarından yakınır, sağlıklı ve mutlu ilişkiler kuramazlar. Dolayısı ile yakın arkadaşlıklar kuramazlar. Kendisiyle barışık olmadığı  için sürekli başkalarını kötüleme ve dedikodu yapmaya meyillidirler. Depresiflik , aşağılık duygusu, aşırı uyumluluk düşük öz güvenin en belirgin özellikleridir.

Özgüven Nasıl Artırılır?

Düşük öz güvenden kurtulmak çok da kolay olmamakla birlikte imkansız da değildir. Peki ama nasıl? Öncelikle bu ruh haline girmemizin tek sebebinin yaşantılarımız olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yaşadığımız olumsuz durumlar, travmalar, başarısızlıklar zamanla bizi hayatta asla başarılı olamayacağımıza inandırmaya başlar. Başarılı olmayacağımıza olan inancımız da başarısızlık getirir. Bir nevi içinden çıkılmaz kısır bir döngü oluşur. Bu zinciri bir yerden kırmak lazım. Hadi başlayalım; ilk adım geçmişteki hatalarımız…

Geçmişten Kurtul!

Öz güvenimizi tekrar kazanmak istiyorsak; geçmişi geçmişte bırakmayı öğrenmemiz gerekiyor. Bizi mutsuz eden ve peşimizi bırakmayan her ne varsa onlar artık yoklar ve hayat devam ediyor. Kendimizi yanlışlar için suçlamayı bırakmalı yeni bir sayfa açmalıyız. Geçmişe saplanmak, olumsuzluklara odaklanmak bize başarısızlık ve mutsuzluktan başka hiçbir şey vadetmiyor. Unutma ki yaptığın hiçbir yanlışın cezasını ömür boyunca çekmek zorunda değilsin.

Mükemmelliyetçi olma!

 Aptalça bir paradoks örneği aslında; en iyisini yapmak için hiçbir şey yapmamak. 
Çoğu zaman kendimizi toparlayıp herşeye sil baştan başlamak isteriz; yarın mükemmel bir gün olacak diye uyur sabah uyandığımızda en ufak aksilikle tekrar eski ruh halimize bürünürüz. İşimize mükemmel başlamak ve ya okula mükemmel bir giriş yapmak için aynanın karşısında saatler harcar ama en güzel ‘ben’e ulaşamayız. Ders çalışma kararımızdan sonra saatlerce odamızı en kusursuz hale getirmek için enerji tüketiriz ama birşeyler asla yerli yerine oturmaz. Bütün bu emekler beyhudedir.  Çünkü mükemmel değiliz. Aslında mükemmel olmak zorunda da değiliz. Bütün bu sonuç vermeyen mükemmellik çabamız bir zaman sonra bizi yoruyor ve hiçbir şey yapamadığımıza olan inacımızı besliyor ve sonuçta öz güvenimizi yitiriyoruz.

Bazen dağınık bırakmak ya da doğru yere odaklanmak en iyi çözümdür.

Olumsuz düşünme!

‘Neden ben?’ , ‘Bütün kötü şeyler beni mi bulur? ‘ , ‘Korktuğum başıma geldi.’ … Bu cümleler size aitse olumsuz düşünüyorsunuz ve bir işe başlarken sonucun hüsran olacağına müthiş bir inancınız var. Kısaca öz güveninizi çoktan yitirmişsiniz.

‘Peki bundan nasıl kurtulurum?’ dediğinizi duyar gibiyim.
Aslında sonuçların hüsran olmasının tek sebebi, giriştiğiniz işe başlarken yanlış tarafa odaklanıyor olmanız. Farkında olmadan başarısızlığa odaklanıyorsunuz. Yani basit bir örnekle ; Dünya Kupası finallerinde kader penaltısını kullanan futbolcu; penaltıyı kaçırırsa bundan sonraki hayatının mahvolacağını, kaçırdığında ne taraftarların ne de kendisinin kendisini affetmeyeceğini düşünürse o penaltıyı  büyük bir ihtimalle kaçıracaktır. Ve korktuğu başına gelecektir. Unutmayın olumlu düşünce zihnimizi meşgul ederken olumsuz düşüncelere yer kalmaz. Olumlu düşünceler besliyorsanız; olumsuzlukları ufak tefek aksaklıklar olarak görürsünüz.

Herşeyi eleştirenlerden uzak dur!

Enerji tüketiciler: Onlar herşeyi eleştirir, her olayın olumsuz yönlerini görürler. Kendileri görmekle yetinmez bizim de gözümüze gözümüze sokarlar. ‘Matematik çok zor’ , ‘Tıp okumak için ilk okuldan çalışmaya başlamak lazım’ ,’Bu iş tutmaz’ , ‘Kim yaptı ki biz yapalım’  bu cümleleri bir yerlerden hatırladınız mı? Enerji tüketicilerden uzak durun; onlar başarısızlıklarını size de aşılamak isterler. Onlar başaramadıysa sizin de başarılı olmamanız için ellerinden geleni yaparlar.

Başarıya giden yolda dersoloji olarak yanındayız. Sormak istediğiniz soru varsa aşağıdaki yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

 

 

Ayrıca bkz: Öz Güven  Türkçe Sözlük

öz güven

isim

İnsanın kendine güvenme duygusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı