Rehberlik
Trend

Matematik nasıl öğrenilir?

Matematik nasıl öğrenilir? Matematik çalışırken nelere dikkat edilmeli.

Matematik nasıl öğrenilir? Adım adım anlatım.

 

Çoğumuzun Matematik’i sevmememizin altında erken yaşlarda bu derste başarılı olmayışımız yatar. En korkulan ders, en zor ders gibi yakıştırmalar tamamen ilkokulda yeterli altyapı oluşmaması nedenli yakıştırmalardır. Peki Matematik dersinde başarılı bir öğrenci olmanın yolu varsa siz de bundan faydalanmak istemez miydiniz? Bu yazımda size matematik öğrenmenin ve geliştirmenin yollarını anlatacağım. Yazımı baştan sona dikkatli bir şekilde okur ve gösterdiğim yöntemleri uygularsanız Matematik dersinde başarılı olmanız işten bile değil. Hazırsanız başlayalım.

Öncelikle Matematik soyut olduğu ve analitik düşünmeyi gerektirdiği için diğer dersler gibi çalışılmaz. Matematik nasıl öğrenilmez başlıklı yazımda bu konuyu detaylıca değindim. Matematik nasıl öğrenilir yazımı okuduktan sonra mutlaka bu yazıyı da okuyup hatalarınızı görmenizi tavsiye ederim. Şimdi size adım adım Matematik öğrenme yöntemlerini anlatacağım.

1.Dersleri Aksatmayın

Matematik sınıfta öğrenilir. Dersleri asla kaçırmayın. Herhangi bir sebepten derse gidemediyseniz işlenilen konuyu mutlaka telafi edin. Varsa yapılacak bir ödev, kaynak kitap veya youtube’da bulabileceğiniz vidolardan konuyu öğrendikten sonra mutlaka yapın.

 

2.Derslerde Aktif olun

Konu anlatılırken dikkatle dinleyin ve not almayı ihmal etmeyin. Öğretmen konuyu anlatırken sizden dönüt bekleyecektir; her soruya cevap vermeye çalışın. Arka sırada oturup öğretmen beni görmesin diye bükülüp neredeyse sıranın altına giren öğrenci tipi olmayın. Yanlış da olsa, sorulan sorulara cevap vermeye çalışın. Unutmayın ki hata yapmadan doğruyu bulmak çok zordur.

Alamadığınız her noktayı mutlaka sorun. Çoğu zaman konuyu anladığımızı düşünsek de aslında sadece şablonlar oluşturup soruları bu şablonlar üzerinden çözmeye çalışırız. Bunun için nasıl yapıldığını öğrenseniz bile hangi mantığa dayandırıldığını öğretmeninize sorun.

Öğretmenler aktif öğrencileri severler ve onlara daha çok ilgi gösterirler. Aktifliğiniz öğrenme isteğinizi gösterecektir ve emin olun ki öğretmeniniz isteğinizi görünce size daha çok odaklanacaktır.

3.Nasıl Değil Neden Sorusunu Sorun?

Matematik öğrenirken yapılan en büyük yanlışlardan en önemlileri formül ezberleyip veya öğretmenin çözüm yöntemini aklında tutmaya çalışarak soru çözmektir. Yazımın ön kısmında söylediğim gibi matematik soyuttur ve analitik düşünmeyi gerektirir; ezberlediğiniz yöntem ve formüller mutlaka unutulacak ve artık işinize yaramayacaktır. Dolayısıyla öğrenirken ‘Nasıl’ değil ‘Neden’ sorusunu sormalı ve yapılan çözümlerin hangi mantığa dayandırıldığını öğrenmelisiniz.

Unutmayın ki Matematik, sözel dersler hatta diğer sayısal dersler gibi öğrenilmez. Her yeni bilgiyi mutlaka sorgulayın.

 

4.Nereden Başlamalı.

Bu sorunun cevabı tamamen size bağlı. Eğer bundan önceki öğrencilik hayatınızda hiçbir şekilde Matematik öğrenememiş veya temel toplama-çıkarma işlemlerinden ileri gitmediyseniz mutlaka Temel Matematik konuları üzerinde egzersiz yapmanız gerekir. Bunun için antrenman tarzı, en basitten başlayan kitapları tercih edin.

Şayet Matematik’de orta seviye bir öğrenciyseniz, özgüven kazanmak için çeşitli yayınların başlangıç seviyesi kitaplarını tercih etmelisiniz. Kolay kaynaklarla başlayıp sırasıyla orta ve zor kaynaklara geçmezseniz Matematik çalışma hevesiniz çok erken sonlanacaktır.

5.Tekrar Edin

Derste konuyu çok iyi anladığını ama soru çözmekte sorun yaşadığını söyleyen çok kişiyle karşılaşmışsınızdır. Bunu çok farklı nedenlere bağlarız ama asıl sorun tekrar zamanıdır.

Öğrendiğimiz bir bilginin 1 saat sonra % 30’unun ve 9 saat sonra ise % 80′ inin unutulduğu gerçeği tekrarın önemini en iyi şekilde gösteren istatistik olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca bugün derste öğrendiğimiz bir konunun büyük bir kısmı yarına ne yazık ki unutulacaktır.

Matematikte ve diğer derslerde öğrenilen konu en geç o günün akşamı tekrar edilmeli. ‘Bugün yorgunum, yarın tekrar ederim’ , ‘Konuyu anladım tekrar etmeme gerek yok’ tarzı yaklaşımlar ne yazık ki öğrendiğiniz konudan verim alamamak gibi bir duruma neden olacaktır.

Peki Nasıl Tekrar Yapılır?

Yazımın başında not tutmanız gerektiğini ifade etmiştim. Burada ise not tutmanın önemini daha iyi anlayacaksınız:

Üzerinden gün geçmeden mutlaka derste alınan notlar, çözülen sorular okunup kafanızda oluşacak soru işaretlerine çözüm aranmalı. Hatta mümkünse notlar incelendikten sonra konu ile ilgili sorular çözülüp konu pekiştirilmeli.

Üstüne basa basa söyleyeceğim: Konuyu mutlaka aynı gün tekrar edin yoksa tekrarın büyük ölçüde önemi kalmayacaktır.

Uzun süreli tekrarda ise aradan bir hafta geçmeden ve sonrasında bir ay kadar bir süre içerisinde tekrar yapın. Bu şekilde konuyu unutmanız ihtimali bayağı azalacaktır.

Ayrıca Nasıl ders çalışılır yazımızı da okumanızı tavsiye ederim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Eklemek istedikleriniz ve/ya sizin bu konudaki görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazınız. Başarılar dilerim.

 

 

 

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı