Rehberlik

Hayatını Biçimlendir ve Sınavı Kazan

Öncelikle bu yazımız YKS kulvarına girmemiş ara sınıf arkadaşlarımız içindir sizlere sınavı kazanmanız da yardımcı olacak bizler için önemli olan ve sizler için de önemli olduğunu düşündüğümüz bir kaç bilgiyi paylaşacağız. Hayat sadece sınavdan ibaret değildir. Eğer önümüzde uzun bir süreç varken sadece sınav odaklı hareket edersek o sınav gelip gittiğinde, istediğimiz üniversiteyi kazansak dahi, hayata yeniden başlıyormuşuz gibi hissedebiliriz. Bu yüzden size, hayatınızı olumlu yönden biçimlendirmeniz ve  kazanmanız için bir takım tavsiyeler vereceğiz.

1-Okuyun

20190119 102240 - İçerik Ekle

Kitap okumayı kendiniz için bir rutin haline getirmelisiniz. Hergün en az 20 sayfa kitap okuyaraktan 30 günde 600 sayfa kitap okumuş olursunuz. Buda ayda 2-3 kitaba tekabül eder.

Her insanın okumayı sevdiği bir tür vardır. Sizde bu türü okuyaraktan keşfedebilirsiniz.

Kitap okumak:

 1.  Hayal gücünüzü geliştirir.
 2. Bilginizi arttırır.
 3. Olayları daha iyi kavramanızı sağlar.
 4.  Okuma hızınızı arttırır.
 5. Kelime haznenizi genişletir.
 6. Farkındalığınız artar.

Kitap okuyaraktan hem hayatta hemde sınavda başarılı olabilirsiniz. “Hakkıyla okunan her roman yaşanılmış bir hayattır.”

2-Hareket Edin

images 1 - İçerik Ekle

“Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur”

Çağımız çakılıp kalma çağıdır. Yaşamda biz istemedikçe zorunlu hareket edebileceğimiz zamanlar yoktur. Bu yüzden hareket etmenin, spor yapmanın faydasını kavrayıp vakit kaybetmeden yola koyulmalıyız.

Rutin haline getireceğiniz yürüyüşler, koşular ve egzersizler sizi daima dinç tutacaktır. Bir öğrencisiniz öğle sonuna kadar sıradan sadece teneffüs için kalkıyorsunuz ve beden eğitimi dersine kadarda aktif hareket etmiyorsunuz. Bu sizin için yeterli değildir. En azından günde yarım saat kadar tempolu yürüyüş zihninizi berraklaştırıp nefesinizi açacak ve enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

3-Dersi Derste Öğrenin

images 2 - İçerik Ekle

Çok klişe bir söz olduğunu biliyorum ama emin olun uygulaması işinize gelecek. 24 saatinizin 8 saatini okulda geçiriyorsunuz ve bu 8 saatte yeterince verim almadan eve dönüyorsunuz. Sizcede çok acı değil mi?

Tek yapmanız gereken o gün işlediğiniz konuyu tekrar etmek ve bir sonraki gün için hazırlık yapmak. Emin olun bir konuyu baştan öğrenmekten çok daha kolay. Yazılı haftası rahat olmanız ve şahane notlarınızda cabası.

4-Yaşayın

20190119 105534 - İçerik Ekle

Arkadaşlar sizler sadece öğrenci değil aynı zamanda birer insansınızda. Bunun farkındalığıyla hayatınızı idame ettirip hobiler edininiz, sosyal ortamlar oluşturunuz, duygularınızı yaşayınız ve geleceğinize maddi manevi yatırımlar yapınız. Kendinizi zararlı madde ve düşünceler ile kirletmeyiniz.

Hayat dediğimiz inişli çıkışlı yolda düşe kalka ilerlerken mutluluk duraklarında soluklanmayı unutmayınız arkadaşlar. Hepinize başarılar.

[zombify_post]

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. @Barbaros25 Makale için çok teşekkürler gerçekten önemli ve değerli bilgiler bu zorlu yolda tüm öğrencilerin yanındayız 🙂 herkese bol çalışmalar.
  Bu arada hediye kitaplarını gmail adresimiz üzerinden isteyebilirsin.

  1. Rica ederim, umarım öğrenci arkadaşlarımıza faydalı olur. Gmail adresinize istediğim kitapların isimlerini attım şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı