Rehberlik

Bitirilen Konuları Unutmamak İçin Ne Yapılmalı?

Beynimizin yapısı gereği unutmaya çok yatkınız ve yeterince tekrar edilmeyen bilgilerin eninde sonunda unutulacağı aşikar.

Verimli Çalışın

Bu konuda size önerebileceğimiz şey bir günde 6-7 saat ders çalışmak değildir. Çalıştığınız konuyu iyice öğrenmek için odaklanın yani uzun süre ders çalışmak yerine kısa ve verimli çalışın. Özellikle ders çalışırken masadaki telefon veya benzeri elektronik eşyaları kaldırın tamamen odaklanın.

Yazarak Ve Tekrar Ederek Çalışın

Eğer zamanınız varsa ve çoğu öğrenci gibi yazarak aklınız da kaldığını düşünüyorsanız bunu deneyin. Önce okuyun sonra yazın ve o yazdığın şeyleri kesinlikle tekrar edin. Tekrar ettikçe siz de farkedeceksiniz ki hatırlamanız kolaylaşacak.

Tekrar Tekrar Okuyun

Öncelikle her insanın beyni öğrenme konusunda aynı çalışmaz bazıları yukarı da ki gibi yazarak aklında tutarken bazıları ise bir kitabı eline alıp bu kitap 200 sayfa olsa bile 2-3 kere tamamen okuyup aklında tutabilir. Tabi bunun için sözel hafızanızın gerçekten iyi olması gerekir bunu deneyebilirsiniz ama işe yaramıyorsa uzatmanın bir anlamı yok 🙂

Böyle yüzlerce yöntem var, ama en etkili olanlardan bahsettik gerisi tamamen size bağlıdır.

Program Tutun

Öğrenilen bilginin unutulmaması için sıradan yöntemler izleniyor. Örneğin, “Öğrenilen bilgiyi ertesi gün,hafta sonu,ay sonu ,6 ay sonra tekrar et bilgi kalıcı olur.” gibi söylemler mevcut. Evet, söz konusu bilgi ufak bir şifreyse, küçük bir metinse gayet kullanışlı. Gelgelelim mevzu bahis 200’den fazla konu yüzlerce yabancı kelime onlarca formül satır satır bilgiler içeren YKS müfredatı olunca kullanılması söz konusu dahi değil. Lafı çok uzattık , e peki biz ne yapacağız?

Öncelikle tüm YKS konularını edinip sırayla tablodaki gibi yan yana yerleştireceğiz

 

Pzt. Sal. Çar. Per. Cum. Cmt Pzr
Söz.anlam Cüm.anlam Cüm öge Yazım Noktalama Sözcük yapısı Filler
Söz.Grup Ses Bil. Cüm.Tür Sözcük Tür. Anlatım Boz. Sayılar Bölme

Daha sonra günlere böldüğümüz konulardan bitirdiklerimizi günde 10 soruyla tekrar edeceğiz. Böylece bol soru çözüp bilgileri canlı ve taze tutmuş olacağız.

[zombify_post]

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı