Rehberlik

2. Öğretim Nedir? Avantajları ve Dezavantajları

İkinci öğretim nedir?

İkinci öğretim devletin öğrencilere sunduğu normal sabah öğretiminden ayrı olarak verilen genelde saat 17:00’da başlayan ve geç saatlere kadar sürebilecek öğretim şeklidir. İkinci öğretimde verilen derslerin birinci öğretimle hiçbir farkı yoktur bazı insanlar açık öğretim gibi şeylerle karıştırabilir fakat bunu ilk okuldaki gibi sabahçı ve öğleci öğretim şeklinde düşünebilirsiniz. İkinci öğretim bölümlerinde puanlar birinci öğretime göre daha düşüktür bunun nedeni ise devletin öğrencilerin boşta kalmamasını istemesi yani puanı yetmeyen bir öğrenci ister ise ikinci öğretim puanıyla aynı bölümü okuyabilir. Diplomada herhangi bir değişiklik yoktur okuduğunuz bölümün birinci öğretimi hangi diplomayı alıyorsa sizde aynı şekilde farksız olarak diploma almaktasınız.

İkinci öğretimin avantajları olmakla beraber dezavantajları da bulunmaktadır tabi bu kişiden kişiye değişebilir bize göre avantajları ve dezavantajlarını sizler için yazıyoruz.

İKİNCİ ÖĞRETİM OKUMANIN AVANTAJLARI/FAYDALARI:

  • İkinci öğretim okul saatleri aslında birçok öğrencinin istediği saatlerdir yani sabahın köründe 6-7 gibi kalkıp uykulu hal ile hazırlanmak ve yola çıkmak gerçekten zor bir durum tabi bünyesi alışmış olan insanlar için problem yok fakat siz halen bu durumdan nefret ediyorsanız ikinci öğretim tam size göre akşam öğrenimi olması bir avantaj.
  • Öğle yemeği derdi olmaz sabah saat 12 gibi kalkıp kahvaltınızı yapabilirsiniz ardından 3-4 saat istediğinizi yapabilirsiniz.
  • İkinci öğretime giren hocalar sabah öğretiminde de ders vermektedir yani geç saatlere kadar ders veren hoca dersi erken bitirebilir.
  • Sınav zamanında birinci öğretiminin girdiği sınavı sorup tekrar edebilirsiniz muhtemelen benzer sorular çıkar.
  • İkinci öğretimde birinci öğretime girme şansıda vardır tabi bu isteğe bağlıdır birinci öğretime girebilmek için %10 luk başarılı kısma girmeniz gerekmektedir.

İKİNCİ ÖĞRETİM OKUMANIN DEZAVANTAJLARI/ZARARLARI:

  • Uyku düzeniniz bozulabilir ama tabi bu kişiden kişiye bağlıdır sabah 8-9 gibi  kalkabilirsiniz 12-1 gibi de kalkabilirsiniz.
  • Eğer hızlı kilo alıyorsanız akşam yemekleri kilonuzu artırabilir.
  • Harç parası ikinci öğretim için en önemli sorundur 500-3000 arası bölümden bölüme değişiklik gösteren devlete ödenen harç parası olmaktadır bunu 5 ayda bir kere ödersiniz yani 1.sınıfın sonunda  bu parayı 2 kere yatırmak zorundasınız. Birinci öğretimde ise harç parası yoktur. Harç parasının alınma sebebi ise öğretmenlerin ek ders vermesidir yani paralarınız öğretmenler için toplanmaktadır.

Bu konuda tamamen kişisel olarak yorum yapılmıştır yani bize göre bir avantaj sizin için dezavantaj olabilir. Umarım eğitim hayatınızda başarılı olursunuz iyi günler :).

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı